ALWERNIA – MOGIŁA - ŁAGIEWNIKI

22.04.2006

Klasztor OO.Bernardynów pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu
ul.Klasztorna 1  ALWERNIA k.Krakowa,  woj. małopolskie
http://www.bernardyni.ofm.pl/klasztor/alwernia/


Kościół i klasztor istnieje od 1616r.

 


Cudowny obraz 
Pana Jezusa Miłosiernego 
"Ecce Homo"  w Alwerni
Obraz Pana Jezusa Miłosiernego w Alwerni jest namalowany na płótnie i przyklejony do deski dębowej o wymiarach 65 cm x 50 cm Twarz Pana Jezusa jest bardzo wyrazista i pełna bólu. W roku 1700 na obraz Pana Jezusa Miłosiernego nałożono srebrną sukienkę jako wotum zbiorowe pielgrzymów alwernijskich.

Boże w Trójcy Świętej Jedyny, w niezgłębionej tajemnicy Twej miłości i miłosierdzia, pragniesz królować w sercach naszych. Odwiecznie wołasz do serc naszych. Wołasz do nas Najmiłosierniejszy Boże przez ten szczególny znak Twojej obecności w Obrazie Cudownym "Ecce Homo" gdzie już od 300-tu lat rozdzielasz zdroje łask na ludzkie serca, królujesz, pocieszasz, podnosisz strapionych, leczysz wszelkie choroby duszy i ciała.

Jezu Miłosierny! Jezu Alwernijski! dziś z tą ufnością do Ciebie przychodzimy. Ulecz ranę serc naszych. Pociesz strapionych i chorych. Otocz opieka sieroty i wdowy, młodzież, dzieci i starszych, Kościół w Polsce i naszą Ojczyznę, by Królestwo Miłości Serca Twego stało się i naszym udziałem. Amen.

Klasztor Cystersów, ul. Klasztorna 11
Kraków - MOGIŁA
http://www.mogilacystersi.neostrada.pl/

Świątynia klasztorna od ponad 600 lat jest sanktuarium łaskami słynącego wizerunku Chrystusa Ukrzyżowanego. Powstanie opactwa datuje się na 1222r. Bazylika mogilska kryje w sobie bezmiar tajemnicy ludzkiej wiary i pobożności. Stanowi przystań zarówno dla mnichów jak i ludu Bożego, który garnie się tu od wieków. Nawiedzających przyciąga Ukrzyżowany Chrystus. Jest On niemym, ale wymownym znakiem wszystkich czasów. Mówi językiem bez słów. Od stuleci mówi językiem zrozumiałym przez wszystkich: gestem duszy, głosem sumienia. Wszystkich, którzy przed Nim klękają jednoczy w miłości. Przypomina o powołaniu i celu życia: kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Przypomina o miłości Boga do człowieka, która w Krzyżu znalazła swój wyraz.

Ogród Opactwa Cystersów w Mogile galeria zdjęć więcej...
Plac otoczony jest figurami na postumentach, przedstawiającymi postaci aniołów i świętych. W różnych zakątkach ogrodu umieszczono kapliczki maryjne. Od 1981r. powstało tu 14 stacji Drogi Krzyżowej (autorstwa artysty Czesława Dźwigaja). Teren ogrodu z obiektu zamkniętego staje się otwartym dla pielgrzymów. Ogród warzywny, uprawiany przez cystersów mogilskich, jest niewielki. Na poletkach i w szklarniach uprawiane są warzywa, kwiaty i zioła. Wszystkie, własnoręcznie posiane i pielęgnowane jarzyny trafiają do klasztornej kuchni i na cysterski stół. W zabudowaniach gospodarczych cystersi hodują drób i trzodę chlewną. Ogród i obszary przyklasztorne porasta wiele gatunków drzew i krzewów (w tym owocowych).

Ogród klasztorny jest otwarty od maja do października w następujące dni:

  • w niedzielę od godz. 15.00 do 16.00

  • w 1. piątek miesiąca od 15.00 do 20.00

  • w czasie odpustu (14 do 21 września) od godz. 8.00 do 18.00


Kaplica Cudownego Pana Jezusa Mogilskiego


Łaskami słynący Krzyż Pana Jezusa
w Krakowie - Mogile

Na mocy przywilejów papieskich ołtarz Pana Jezusa Miłosiernego staje się "ołtarzem uprzywilejowanym" mszy św. za zmarłych. W 1732 r. Klemens XII postanowił, że każdy kapłan celebrujący przed Krzyżem w piątki całego roku Mszę św. za zmarłych, może korzystać z "duchowego skarbca Kościoła", odpustów i przywilejów papieskich. Kult dusz cierpiących w czyśćcu, stał się wyrazem kultu Jezusa Ukrzyżowanego. Jezus jest miłosierny. Przebacza z Krzyża. Przywraca zdrowie i życie doczesne i wieczne. Jest ostatnią nadzieją żywych i umarłych.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
ul. Siostry Faustyny 3
Kraków - Łagiewniki
http://www.milosierdzie.pl/


Siostra Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 roku. Od dzieciństwa odznaczała się umiłowaniem modlitwy, pracowitością, posłuszeństwem i wielką wrażliwością na ludzką biedę. W dziewiątym roku życia przystąpiła do I Komunii świętej, którą głęboko przeżyła, świadoma obecności Boskiego Gościa w swej duszy. Do szkoły chodziła niecałe trzy lata.

Głos powołania odczuwała w swej duszy już od siódmego roku życia, ale wobec braku zgody rodziców na wstąpienie do klasztoru próbowała go w sobie zagłuszyć. Przynaglona jednak wizją cierpiącego Chrystusa wyjechała do Warszawy i tam 1 sierpnia 1925 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W klasztorze, jako s. Maria Faustyna, przeżyła trzynaście lat pełniąc obowiązki kucharki, ogrodniczki i furtianki w wielu domach zgromadzenia, najdłużej w Krakowie, Wilnie i Płocku. 

Lata jej zakonnego życia obfitowały w nadzwyczajne łaski: objawienia, wizje, ukryte stygmaty, uczestnictwo w męce Pańskiej, dar bilokacji, czytania w duszach ludzkich, proroctwa czy rzadko spotykany dar mistycznych zrękowin i zaślubin. Żywy kontakt z Bogiem, Matką Najświętszą, aniołami, świętymi, duszami czyśćcowymi - cały świat nadprzyrodzony był dla niej nie mniej realny i rzeczywisty niż ten, który dostrzegała zmysłami. Mimo tak wielkiego obdarowania łaskami nadzwyczajnymi wiedziała, że nie one stanowią o istocie świętości. 

Posłannictwo s.Faustyny zostało zapisane w jej Dzienniczku, który prowadziła na życzenie Pana Jezusa oraz spowiedników. Zanotowała w nim wiernie wszystkie słowa Pana Jezusa, a także opisała zetknięcia swej duszy z Nim. To dzieło w sposób niezwykły przybliża tajemnicę miłosierdzia Bożego. Zachwyca ono nie tylko ludzi prostych, ale także naukowców, którzy odkrywają w nim dodatkowe źródło dla badań teologicznych. Dzienniczek został przetłumaczony na wiele języków, m. in. angielski, niemiecki, włoski, hiszpański, francuski, portugalski, arabski, rosyjski, węgierski, czeski i słowacki.

Siostra Faustyna wyniszczona chorobą i różnymi cierpieniami, które znosiła jako dobrowolną ofiarę za grzeszników, w pełni dojrzała duchowo i mistycznie zjednoczona z Bogiem zmarła w Krakowie 5 października 1938 roku, mając zaledwie 33 lata. Sława świętości jej życia rosła wraz z rozszerzaniem się nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego i w miarę łask wypraszanych przez jej wstawiennictwo. 18 kwietnia 1993 roku, na Placu Świętego Piotra w Rzymie, Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał aktu jej beatyfikacji, a 30 kwietnia 2000 roku jej kanonizacji. Jej relikwie spoczywają w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Bardzo dynamiczny rozwój kultu Miłosierdzia Bożego nastąpił po beatyfikacji Siostry Faustyny (18 kwietnia 1993) i jej kanonizacji (30 kwietnia 2000), a także dzięki pielgrzymkom Ojca Świętego Jana Pawła II do Łagiewnik (1997 i 2002). Spowodował on rozbudowę sanktuarium, m.in. wzniesienie nowego kościoła - bazyliki, którą 17 sierpnia 2002 roku konsekrował Piotr naszych czasów. W tym też miejscu Papież zawierzył cały świat Miłosierdziu Bożemu.

Parafia Rzymskokatolicka Matki Boskiej Częstochowskiej
Katowice Podlesie
http://www.parafiapodlesie.int.pl/