KALISZ - LICHEŃ - NIEPOKALANÓW

28 - 30.04.2006

KALISZ Sanktuarium Świętego Józefa
http://www.jozefkalisz.nazwa.pl/

Początki Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu sięgają 1670 roku. Wtedy, bowiem został uzdrowiony za przyczyną Świętego Józefa mieszkaniec wsi Szulec, który jako wotum ufundował obraz Świętej Rodziny i umieścił go w Kaliskiej Kolegiacie w podarowanym przez siebie ołtarzu.

"Łaskami słynący" kaliski obraz
Świętej Rodziny
Modlitwa rodziny do św. Józefa
Święty Józefie, Małżonku Najświętszej Maryi Dziewicy, Opiekunie Zbawiciela! Roztaczaj, Święty Józefie, nieustanną opiekę nad nami. Oddal od nas, ukochany Ojcze, wszelką zarazę błędów i zepsucia. Przybądź nam łaskawie z niebiańską pomocą w walce z mocami ciemności. Wprowadź do domu naszego Tego, którego byłeś wybranym Ojcem  i Opiekunem. Naucz nas posłuszeństwa woli Bożej i zaufania Bogu do końca.
Święty Józefie, podporo rodzin, módl się za nami.  Amen

relikwie bł. Matki Teresy z Kalkuty

Ucałowanie relikwii 
bł. Matki Teresy z Kalkuty

LICHEŃ
Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Bolesnej Królowej Polski

http://www.lichen.pl/


Licheń Stary to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim, w środkowej Polsce.
Świątynia zbudowana jest na planie krzyża. Składa się z części głównej, dzwonnicy, wieży oraz trzech okazałych portyków. Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Jezusa Chrystusa na ziemi. W obiekcie znajduje się 365 okien oraz 52 otwory drzwiowe, co symbolizuje dni i tygodnie roku kalendarzowego. Nad portykiem głównym góruje Królowa Archaniołów z Dzieciątkiem, której towarzyszy 6 postaci anielskich. Portyk wschodni poświęcony jest czterem Ewangelistom. Okazała Pieta zdobi portyk zachodni. W dzwonnicy umieszczono, ważący prawie 15 ton, dzwon "Maryja Bogurodzica".


Łaskami słynący obraz
Matki Bożej Licheńskiej


W ołtarzu głównym jest miejsce dla Cudownego Obrazu. Na ścianie centralnej prezbiterium pod cytatem "Jestem który jestem" znajduje się tekst najstarszego polskiego hymnu, pieśń "Bogurodzicy", poniżej tryptyk Maryjny: Zwiastowanie, Narodziny i Koronacja Matki Bożej, na około prezbiterium fresk ukazujący adorujące anioły.

Wewnątrz górnej świątyni znajdują się liczne kaplice poświęcone świętym i błogosławionym. W nawie wschodniej są następujące kaplice: św. Jadwigi, Świętej Rodziny, Mariańska, Archanioła, św. Franciszka, Dusz Czyśćcowych. Wzdłuż nawy głównej: po lewej stronie Kaplica Serca Jezusowego, po prawej stronie: Kaplica Różańcowa. Ponadto wyznaczono kilka krucht: Trzeciego Tysiąclecia, Świętych, Żywej Wody, Dobrego Pasterza, i Melchizedecha.


Kaplica bł. 108 męczenników. Na jej ścianach umieszczono portrety błogosławionych wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II podczas Mszy św. beatyfikacyjnej w dniu 13 czerwca 1999 r. w Warszawie. W ołtarzu kaplicy umieszczony jest obraz przedstawiający Chrystusa wśród 108 Męczenników.


W dolnej części świątyni znajdują się kaplice, które stanowią doskonałe miejsce do indywidualnej modlitwy. Najstarszą z nich jest kaplica Trójcy Przenajświętszej, w której już od czerwca 1996 roku odprawiane są msze święte.


Dzwon nazwany imieniem Maryi Bogurodzicy. Jest to największy dzwon w Polsce i trzeci pod względem wielkości w Europie. Ma średnicę 3,12 m, wysokość 4,40 m i waży 14,7 t. Wykonany został ze spiżu, a jego potężne 300 kg serce każdego dnia oznajmia zbliżające się południe .

GOLGOTA

W centralnej części Sanktuarium wznosi się, wysoka na 25 m, kamienna góra - GOLGOTA.
Góra powstała jako dzieło pokuty i przebłagania. Jej autorem jest ks. Eugeniusz Makulski. Golgota jest wynagrodzeniem Panu Jezusowi za świętokradztwo dokonane przez Bertę Bauer i za świętokradztwo dokonane polskimi rękoma w czasach, kiedy wyrzucano krzyże ze szkół, urzędów wojska, a nawet szpitali.


 

 

Golgota to ludowe przedstawienie drogi krzyżowej Chrystusa. Mijając groty Ogrójca, Zdrady, Sądu, Nawrócenia Marii Magdaleny, Grotę Zaparcia się Piotra,  nawiązuje do Męki Chrystusa opisanej w Ewangelii. Schodząc z góry wchodzimy do Groty Kryształowej, gdzie jest grób Pana Jezusa, następnie Grota Wniebowzięcia Matki Bożej, a dalej scena Zmartwychwstania. Są też "schody pokutne", które trzeba przebyć na kolanach.

Grota Zaparcia się Piotra.


Grota Sądu.

Grota Nawrócenia Marii Magdaleny.


Grota Wniebowzięcia Matki Bożej.

Kaplica św. Krzyża położona jest w dolnej części kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej. Można do niej wejść od strony Golgoty. W ołtarzu znajduje się krucyfiks, z którego losami związana jest niezwykła historia.

Podczas II wojny światowej w parafialnym kościele św. Doroty hitlerowcy urządzili szkołę dla chłopców z Hitlerjugend. Młodych Niemców zaprawiano -
w okrucieństwie. Ci, którzy pamiętają tamte czasy mówią, że szczególnie celowała w tym Berta Bauer – wychowawczyni chłopców. Kiedy w lipcu 1944 roku chłopcy zaczęli się skarżyć, że w kościele ,,coś ich straszy’’ wymierzyła z pistoletu i strzeliła do krucyfiksu. „Gdyby Bóg istniał, powinien natychmiast mnie ukarać” – powiedziała.  Kilka godzin później, kiedy jechała na stację kolejową do Konina, przelatujący samolot - prawdopodobnie niemiecki, ostrzelał jej wóz. Berta Bauer zginęła na miejscu.
Wiele lat po wojnie znieważony krzyż, z wyraźnymi śladami po kulach, zawisł w ołtarzu Kaplicy św. Krzyża. Krucyfiks cieszy się ogromną czcią wiernych. Nie sposób wyjechać z Lichenia, nie uklęknąwszy przed nim. 


Obraz przedstawiający objawienie 
Tomaszowi Kłossowskiemu.

Las w Grąblinie rozpoczyna Maryjny szlak prowadzący do Sanktuarium w Licheniu. Tu zatrzymują się pielgrzymi. Las otoczony jest wysokim kamiennym murem. Przez bramę ze statuą Matki Bożej oraz figurami aniołów wkracza się w strefę sacrum. Informuje o tym kamienny obelisk ze słowami "Ziemia na której stoisz, święta jest! Na tym miejscu dnia 15 sierpnia 1850 roku ukazała się pasterzowi Mikołajowi Sikatce z Grąblina Matka Boża, Bolesna Królowa Polski..." Za bramą prowadzącą do lasu stoi kaplica postawiona w 1991 r. W środku znajduje się kamienna płyta z odciśniętymi śladami ludzkich stóp. To symbol wydarzeń z 1850 r. W tym miejscu bowiem, przed pasterzem Mikołajem Sikatką, miała stanąć Matka Boża.


Obraz przedstawiający Mikołaja Sikatkę 
przed obliczem Matki Bożej.

Kowal i pasterz, Tomasz Kłossowski i Mikołaj Sikacz - to świadkowie maryjnych objawień w Grąblinie.

Historia sięga XIX wieku. Tomasz Kłossowski spod Izbicy Kujawskiej (1780-1848), dziedzic pięknego pałacu i rozległych terenów żyznej ziemi, za udział w wojnach i powstaniach został pozbawiony majątku przez zaborców. Osiadł w Izabelinie koło Lichenia, gdzie wybudował kuźnię i pracował jako kowal. W październiku 1813 r. pod Lipskiem brał udział w walkach u boku Napoleona i został ciężko ranny. Nie chcąc umierać na obcej ziemi błagał Matkę Bożą o ratunek. Rannemu żołnierzowi objawiła się Maryja w koronie na głowie, tuląca do piersi orła. Obiecała mu powrót do zdrowia i prosiła, aby odnalazł wizerunek najwierniej ją przedstawiający i przekazał do publicznej adoracji. Tomasz Kłossowski ocalał dzięki Matce Bożej. Postanowił więc spełnić Jej polecenie. Po wielu latach poszukiwań odnalazł wizerunek we wsi Lgota niedaleko Częstochowy. Był on zawieszony na drzewie. Zabrał go do domu, a następnie wyniósł do lasu i zawiesił na sośnie.

Dwa lata później, w miejscu, gdzie Tomasz zawiesił obraz, doszło do objawień Matki Bożej pasterzowi Mikołajowi Sikatce.

NIEPOKALANÓW
Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej
 i św. Maksymiliana Kolbego

http://www.kolbe.pl/zyciorys.php

Święty Maksymilianie, 
patronie trudnych czasów 
i męczenniku miłości 
- módl się za nami!

  

Parafia Rzymskokatolicka Matki Boskiej Częstochowskiej
Katowice Podlesie
http://www.parafiapodlesie.int.pl/